Redukcja szumów wysokiego ISO w Photoshop

Jak często zdarzyło Wam się, że zdjęcie z waszego aparatu okazało się zbyt zaszumione, aby dobrze wyszło w kolorowym druku, np na odbitce czy w fotoksiążce? Korzystając z pomocy Adobe Photoshop możemy łatwo pozbyć się szumu ze zdjęć nie tracąc na jakości obrazu.

Jeśli przeznaczone ma być do publikacji w internecie, to szum na zdjęciu zostanie częściowo zredukowany poprzez zmniejszenie rozmiaru zdjęcia (rozmiar w pixelach np. do 800x600 i DPI do 72). Na ekranie zdjęcie będzie wyglądać przyzwoicie. Inaczej sprawa się ma gdy chcemy dodać zdjęcie do fotoksiążki lub wydrukować je na domowej drukarce na papierze fotograficznym czy też wykonać odbitkę w fotolabie. Tam szum będzie widoczny i jeśli nie było to zamierzenie artystyczne, to kolorowa odbitka straci dużo na atrakcyjnośći jeśli nie usuniemy szumu ze zdjęcia. Szum na zdjęciu powstaje przeważnie z powodu niedoświetlonego zdjęcia lub z powodu wysokiej wartości czułości ISO ustawionej w aparacie.

fotoksiazki lumabook - poradnik - usuwanie szumow w photoshop

 

W tym artykule przedstawimy dwa najprostsze sposoby na uratowanie Twojego zdjęcia.

 

Sposób 1: odszumianie zdjęcia (tzw. noise reduction) wbudowana funkcja Adobe Photoshop


Najłatwiej i najszybciej można to uczynić korzystając z wbudowanej funkcji Adobe Photoshop.

fotoksiazki lumabook - poradnik - usuwanie szumow w photoshop


fotoksiazki lumabook - poradnik - usuwanie szumow w photoshop


TRYB podstawowy / Basic:

Wybieramy z górnego menu: Filter->Noise->Reduce Noise
Mamy tam dostępne następujące opcje:

siła redukcji (Strenght) 0-10
zachowanie detali (preserve details) procentowo: 0-100%
redukcja szumu luminancji i chrominancji procentowo: 0-100%

Zmiana wartośći zachowania detali/szczegółów zdjęcia i redukcja szumu luminancji i koloru wpływa niestety na ostrość zdjęcia.
Tutaj z pomocą przychodzi ostatni suwak o nazwie "wyostrzanie detali / Sharpen Details", który pozwala nam na "odzyskanie" części detali ze zdjęcia.

Tryb Zaawansowany / Advanced
Tryb zaawansowany pozwala nam na dokonanie operacji redukcji szumu na każdym z kanałów kolorów RGB. 
W zalażności od zdjęcia i od tego na jakich kolorach jest najwięcej zakłóceń, możemy dany kanał zmodyfikować (usunąć szum ze składowych koloru np. czerwonego). Jest to bardziej zaawansowana edycja i tutaj musimy być świadomi co robimy, gdyż zbyt duża redukcja może przynieść wręcz odwrotne skutki.

Sposób 2, odszumianie zdjęcia poprzez edycję kanałów RGB zdjęcia

 

fotoksiazki lumabook - poradnik - usuwanie szumow w photoshop

Drugi sposób reduckji szumów na naszym zdjęciu polega (tak jak w przypadku zaawansowanej edycji filtru redukcja szumów) tyle tylko że przeprowadzimy ją szybciej i sprawniej korzystając z filtru Surface Blur (Filters->Blur->Surface blur) na poszczególnych kanałach RGB zdjęcia.

A więc od początku, klawisz F7 przywołuje menu Warstwy (Layers) oraz Kanałów(Channels)
Wybierając zakładkę Kanały(Channels) mamy podgląd zdjęcia w rozbiciu na składowe obrazu RGB
Wybieramy kanał czerwony (RED), program pokazuje nam które obszary na zdjęciu posiadają składową czerwoną koloru.
Wybieramy filtr z menu górnego Photoshopa Filter->Blur->Surface Blur ustawiamy wartość około Promień(Radius) 10 pixeli oraz Treshhold 10 pixeli. Na podglądzie widzimy jak filtr ten modyfikuje zdjęcie poprzez ujednolicone rozmycie pixeli z zachowaniem krawędzi.

W podobny sposób modyfikujemy pozostałe kanały (zielony/Green oraz niebieski Blue) z tą różnicą iż zmniejszamy promień i treshold do wartości 7pixeli i 5pixeli.

Teraz włączając ponownie wszystkie kanały do podglądu (warstwa RGB w zakładce Kanały/Channels) widzimy nasze zdjęcie zredukowane o niechciany szum.

Oczywiście wartości ustawień filtra Surface Blur zostały dobrane dla tego konkretnego zdjęcia i nie są uniwersalne.
Każde zdjęcie posiada inny procentowo rozkład szumów w danym kanale RGB zatem należy subiektywnie dobierać te wartości dla uzyskania jak najlepszej jakości obrazu.

Comments

There is no comment

Leave a comment

Enter your name
Fill up your name
Fill up your email, we'll never public your email.
Fill up your website
Enter your comment
Enter captcha code above